teleausm.jpg (4806 bytes)



Monday 7 October 1974 - MELBOURNE

Television stations are allowed to start colour test pattern transmissions ahead of the next phase of colour tests, starting 19 October 1974, which allows sporting events to be broadcast in colour.

Full-scale colour transmission commences on 1 March 1975

Source: The Age Radio & TV Guide, 3 October 1974


click to enlarge

6.45am Test Pattern, Music    
7AM 7.30am Test Pattern, Music 7am The Super Flying Fun Show 7am The Non-Stop Cartoon Carnival  
8AM 8am Sesame Street
8.55 Colour Test Pattern
8.30 Romper Room  
9AM 9.30 For Schools:
Primary Maths
9.50 Play School
9am Here's Humphrey 9.30 Colour Test Pattern  
10AM 10.20 For Schools:
Scene, Form Two Maths, Primary Science, British Social History
10am Colour Test Pattern 10am Colour Test Pattern  
11AM 11.55 Colour Test Pattern 11am Temptation
Tony Barber, Barbara Rogers
11am Vi's Pad
Vi Greenhalf
11.40 TV Kitchen
Geraldine Dillon
11am The Roy Hampson Show  
12PM 12.15pm For Schools:
Physical Science Study Course
12pm Concentration
Lionel Williams, Joan McInnes
12.30 Homicide
12pm Days Of Our Lives
12.30 The Young And The Restless
12.55 Home Edition News
Peter Hitchener
12pm Movie: Witness To Murder. 1954 [IMDB]  
1PM 1pm ABC News
1.05 Colour Test Pattern
1.20 For Schools:
Thinkabout Talkabout, La Chasse Au Tresor, Form 3 Maths, Primary Science, Motion Geometry, Making Music
1.30 The $25,000 Great Temptation
Tony Barber, Barbara Rogers
1pm No Man's Land
Mickie de Stoop
1.30 General Hospital
1.30 The Mike Walsh Show  
2PM 2pm Movie: Bluebeard. 1963 [IMDB] 2pm Movie: Bad Day At Black Rock. 1955 [IMDB]  
3PM 3.15 Andy Pandy
3.30 Play School
3.30 Spending Spree
Jimmy Hannan
3pm Ben Casey  
4PM 4pm Adventure Island
4.30 Sesame Street
4pm Huckleberry Hound
4.30 Get Smart
4pm Cartoon Corner
Daryl Somers, Ossie Ostrich.  Includes HR Puf'n'stuf, The Bugs Bunny Show
4pm Storytime
4.05 Fury
4.30 Gilligan's Island
5PM 5.25 Cartoons
5.40 The Smokey Bear Show
5pm Cheyenne 5pm The Addam's Family
5.30 McHale's Navy
5pm Lost In Space  
6PM 6pm Doctor Who
6.30 GTK
6.40 Bellbird
6.55 Top This One
6pm Bewitched
6.30 Seven National News
Brian Naylor, David Johnston, Michelle Downes
6pm The Lucy Show
6.30 National Nine News
Peter Hitchener, Brian Smith, Christine Howard
6pm The Brady Bunch
6.30 Eyewitness News
Bruce Mansfield
7PM 7pm ABC News
7.30 This Day Tonight
7pm Class Of '74
7.30 Special: Miss Victoria 1975
7pm A Current Affair
Mike Minehan
7.30 Showcase '74
Gordon Boyd
7pm 24 Hours
Mike Willesee
7.30 Kojak
8PM 8pm Private Lives
8.25 Needles And Pins
8.50 News, Weather
8.55 Monday Conference
Robert Moore
8.30 Doctor In Charge 8.30 All In The Family 8.30 Number 96  
9PM 9.50 News, Weather 9pm Thriller 9pm Movie: Double Indemnity. 1973 [IMDB] 9pm The Box
9.30 Movie: Nightmare. 1973
10PM 10pm Golf: Arnold Palmer - An American Legend
10.50 Close
10.30 The Bold Ones 10.25 News Headlines
Peter Smith
10.30 Movie: Clash By Night. 1951
11PM   11.30 News, Weather
Tom Worland
11.40 Knock On Any Door
11pm The Name Of The Game  
12AM 12.40am Close 12.30am The Power Game

12.30am Close

1AM 1.30 Epilogue
1.35 Close


1960s 1970s 1980s 1990s 2000s 2010s
Television.AU Home